Hotel s restaurací - Velehrad

Hotel s restaurací Velehrad
/
2012

Architektonická studie řeší novostavbu hotelu s restaurací v centru obce Velehrad.
Navrhovaný objekt se nachází v bezprostřední blízkosti komplexu kláštera a baziliky Nanebevzetí Panny Marie.

Objemové členění domu vychází z rozličných funkčních náplní objektu. Směrem k bazilice je exponována část ubytování v podobě čistého kvádru se sedlovou střechou. V úrovni přízemí je výrazná podnož objektu, která vynáší centrální část objektu vertikálních komunikačních prostorů. Převážná část ubytovacích kapacit je situována v lineární hmotě, která z východu přesně lemuje hranici pozemku a ze západní strany kopíruje v závazné vzdálenosti stávající objektnákupního centra. Značná část objektu se nachází pod úrovní terénu. Útroby hotelového domu skrývají venkovní prostor v podobě vloženého klínu. V 1.NP se projevuje jako atrium přístupné z restauračního prostoru.

Návrh řešení exteriéru reaguje na současné tendence architektury a vychází z použití kontrastních principů – kombinace materiálů a struktur. Fasáda přední hmoty ubytovací části je pojata v bílé omítce s akcentem červené taškové střechy. Lineární zadní trakt ubytovací části je proveden v tmavě šedém odstínu cembonitu, stejně tak jako hlavní vstupní část. Betonová hmota schodiště může na fasádě rozehrát hru v podobě posuvných dřevěných panelů.
Materiálová a výrazová střídmost je zatažena i do interiéru.

Interiér je převážně pojat v bílém odstínu, v kontrastu s betonovým povrchem schodišťových prostorů. Klenbový prostor restaurace-salonku je proveden v tradičním pojetí z pohledových cihel v kombinaci s omítkou. V suterénním sklípku je taktéž provedena valená klenba s cihlovou povrchovou úpravou.