Penzion Ludvíkov

Penzion Ludvíkov
/
2012

Architektonická studie prezentuje návrh: "Sportovní a relaxační centrum se squashem a lezeckou stěnou Ludvíkov". Navržený soubor staveb je situován v místě stávajícího penzionu v obci Ludvíkov pod Pradědem, v širším záběru obsahuje ubytovací kapacity ve formě penzionu s restaurací, wellnes s bazénem, sportovní zázemí - squash, posilovnu, tenisový kurt, přírodní lezeckou stěnu a provozně technické zázemí pro údržbu zimních běžeckých tratí v okolí. Součástí areálu jsou rovněž plochy pro dětské aktivity.

Urbanistické a architektonické řešení, objemová skladba a provozní členění plně využívá charakteristické svažitosti parcely. Koncept návrhu vychází z identity místa. Sevřeného údolí uprostřed lesů. Místa, kde smíšené stromoví přechází do hlubokých jehličnatých hvozdů. Místa, kde je majestátnost jehličnanů inspirující.Štítem do údolí orientovaná dvojice dvopodlažních objektů zastřešených sedlovou střechou s plně využitým podkrovím a suterénem vyrůstá prostřednictvím kamenných zdí a teras z prudkého svahu.

Jednotlivé objekty citlivě reagují na prostředí a přirozeně dotváří scénu dálkových pohledů.Zásadním momentem je neokázalá a pravdivá jednoduchost podtržená použitím omítky v úrovni I.NP a přírodních, lokálně identických materiálů - dřeva ve štítech a kamene ve styku objektu s rostlým a upraveným terénem.

V architektonickém detailu předložených konstrukcí balkonů se uplatňuje výtvarně výrazný motiv tzv. germánských křížů. Harmonicky soulad s prostředím je podpořen zvolenou barevností dřevěného, vertikálně orientovaného obkladu.