Rodinný dům Poruba

Rodinný dům Poruba
/
2018

Jednopodlažní hmota půdorysného tvaru trojúhelníku s ustupující vstupní částí a přesahující terasou, ukazuje „záda“ sousedním domům. Díky tomu bylo docíleno plnému otevření objektu směrem na západní stranu k lesu. Dům tak jasně odpovídá na podmínky, které mu mírně se svažující pozemek klade.

Samotná trojúhelníková hmota je rozseknuta prosklenou halou a terasou na část sloužící majitelům a část pro hosty. Na ni kolmá provozní chodba objekt dále rozděluje na obytné a technické části. Tento jednoduchý princip umožnil, aby se dům mohl otevřít pouze ve své nejdelší hraně a docílil tak plné soukromí majitelům orientované směrem do přírody s příjemnými výhledy.

Přízemní hmota trojúhelníkového tvaru s plochou střechou a zapuštěným závětřím, doplněná o krytou terasu. Kompozičně hmotu doplňuje široká konstrukce komínu.

Hmota domu je sama o sobě dominantní, na fasádu byla použita čistě bílá omítka v kombinaci se světlým dřevem, na terase byly použity panely ze světlé dřevotřísky, která se rovněž objevuje v interiéru.

V I.NP je na východní stranu směrem do ulice orientován vstup do domu se závětřím. Uvnitř objektu je vstup tvořen prostornou prosklenou halou, která tvoří pojící vizuální prvek mezi vstupní částí a zahradou, rovněž propojuje část pro majitele domu a část pro hosty. Součástí je šatna s WC pro hosty. Společenské prostory - hlavní obytná místnost s kuchyní, vinotéka a vstup do soukromé části majitelů orientován na západní stranu s přímou vazbou na exteriér. Ze soukromé části je přístupná část domu s pracovnou, sociálním zázemím, prádelnou a technickým zázemím. Část pro hosty, která je přístupna z haly na jihovýchodní straně objektu má vlastní sociální zázemí a šatnu, konkrétně je tvořena dvěma ložnicemi, společnou koupelnou a šatnou. Ze společenské části je přístupna sauna s vlastní sprchou a výhledem do zahrady. Veškeré obytné místnosti mají přímé propojení s exteriérem skrz terasu. Součástí návrhu je plavecký bazén o rozměrech 2 x 10 m, který kompozičně navazuje na halu a „vykukuje“ nad terén směrem k lesu.