Rodinný dům Trojanovice

Rodinný dům
Trojanovice
/
2011

Návrh objemového řešení vychází z principů valašského domu. Dům je rozdělen na dvě části, propojené hlavní komunikační chodbou – zápražím. Jedná se o část technickou s obytným podkrovím a hlavní bytovou jednotku situovanou do dvou podlaží. Celý objekt je bez podsklepení, postavený na obdélníkovém půdorysu. Dům je zastřešený charakteristicky tvarovanou polovalbovou střechou s přesahy po celém obvodu objektu. Hlavní hmota rodinného domu je doplněna o samostatnou, na podobných principech koncipovanou menší hmotou krytého stání a hospodářského objektu. V detailu je určující kombinace dřevěného a kamenného obkladu a použití stínící techniky – dřevěných posuvných stínících panelů, okenic.

Návrh řešení exteriéru reaguje na současné tendence architektury – použití přírodních materiálů a struktur, osobitost formy, účelnost a pokoru k místu. Primární vizí bylo použití materiálů z tzv. „lokálních zdrojů“ – kamene a dřeva.

Koncepčně určujícím pro výraz interieru je ponechání otevřené dispozice společenské části v prvním nadzemním podlaží. Dalším motivem je vytvoření „galerie“ v místě hlavní chodby – velkorysé otevření do prostoru krovu. V úrovni 2.NP je chodba zredukována na dva spojovací krčky. Lávku spojující hlavní obytný prostor s obytnou částí pro hosty a průchodem z této části do koupelny pro hosty v podobě šatního boxu. Materiálově interiéru dominuje dřevo ve formě palubových podlah, bílých stěn a nábytku. Téměř minimalisticky pojednaný interiér je doplněn výraznými kachlovými kamny v moderním designu.